50 haftalık basit hareketli ortalama (SMA), Bitcoin (BTC)’in uzun vadeli yükselişinde inanılmaz destek sağlamıştı. Ancak, ayılar bu ivmeyi 19 Haziran’daki satış baskısı sırasında, tekrar ele geçirmeyi başardı. Mart 2020’deki kripto piyasası çöküşünden sonra güçlü yükseliş eğilimini sağlam tutmada etkili olan ve uzun süredir devam eden bir destek dalgasının altına düşüldü. Bu konuda, uzman analist “Bitcoin Master”ın, 50 haftalık basit hareketli ortalamayı (SMA’yı) baz aldığı, 13.000 dolar senaryosunu inceliyoruz.

Bitcoin Master: Bitcoin 13.000 dolara düşebilir!

Basit hareketli ortalamaya bir örnek olarak, 50 haftalık SMA, 2018 ayı piyasası boyunca destek görevi gördü. Gösterge, Bitcoin’in Şubat 2018 ile Mayıs 2018 arasında daha derin düşüş trendlerinden geçmesini önlemeye yardımcı oldu, çünkü fiyatı o zamanlar rekor seviye olan 20.000 dolardan düzeltildi. Benzer şekilde, kaydedilen SMA, Bitcoin’e 2019’daki en yüksek 15.000 dolar düzeltmesi sırasında inanılmaz bir destek sağladı. Ayrıca, COVID-19’un gelişi küresel bir pazar çöküşüne neden olduğu Mart 2020’ye kadar bir fiyat tabanı olarak iyi bir seviyede kaldı.

Bu konuda, “Bitcoin Master” takma isimli teknik analist, Bitcoin’in 50 günlük SMA’sında düşüş eğilimini kırdıktan sonra ortalama %80’lik bir fiyat düşüşü yaşama potansiyeliyle ilgili endişelerini paylaşıyor. Analist, söz konusu model gerçekleşirse BTC’nin 13.000 dolara kadar düşebileceğini kaydediyor. Bitcoin Master’ın tweet’i şu şekilde:

Ek olarak, Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, dalganın satış baskısını durdurma kabiliyetini hatırlatsa da, Temmuz ayının başlarında bir tweet’te 50 haftalık SMA’yı da vurguladı. Analist, yatırımcıların Bitcoin’lerini dalganın altındaki ilk düşüşlerde hemen boşaltmamalarını tavsiye etti.

Geçmişteki 50 haftalık hareketli ortalamasının altındaki ilk düşüşlerde Bitcoin satmak, ayı piyasalarında bile para kaybetmek için iyi bir yol olduğunu kanıtladı.

2 Usta İsim: Bitcoin Fiyatı Bu Seviyelere Dalabilir!

Bitcoin analistleri karışık düşüncelere sahip

En son Bitcoin düşüşü, COVID-19’un son derece bulaşıcı Delta varyantının ekonomilerin yeniden açılmasıyla oluşturulan toparlanmayı yavaşlatacağına dair korkulardan kaynaklanan küresel bir riske açık piyasa düşüşünün ardından geldi. Kripto para borsası Luno’da iş geliştirme başkanı Vijay Ayyar, Bitcoin’in daha da düşebileceğini kaydetti. Eski Google yöneticisi Bloomberg’e yaptığı yorumlarda, BTC’nin 20.000 dolara kadar düşebileceğini söyledi. Bununla birlikte, BTC/USD çiftinin bir sonraki sıçramada 40.000 doları yeniden test etmesini bekliyordu. Ayyar’ın açıklamaları şu şekilde:

Başka bir boğa trendine devam etmeden önce başka bir üs oluşturmamız gerekecek. Yılın geri kalanında 20.000 ile 40.000 dolar arasında değişeceğiz.

Popüler Trader: Bu Bitcoin Grafiğine Bakmalısınız!

Aynı zamanda, kripto para odaklı risk sermayesi ve ticaret şirketi Kenetic Capital’in kurucusu Jehan Chu, 25.000 dolar civarında güvenli bir aşağı yönlü hedef koydu ancak boğaların seviyeden bir toparlanma kaydetmemesi durumunda hızlandırılmış satışlar konusunda uyardı. Chu’nun ifadesi şu şekilde:

İlk çeyrekte kripto piyasası ivmesi durdu ve potansiyel olarak 25.000 dolar seviyelerinin altında daha fazla tersine çevrilme tehdidinde bulunuyor.

5 Kritik Seviyeyi Bilen Analist: Bu 6 Altcoin Sıçrayabilir!

Güçlü temeller ve yükseliş sinyalleri devam ediyor

Bunlarla birlikte, başka bir analist, Bitcoin’in mevcut konumu hakkında farklı, daha iyimser bir bakış açısı sundu. Küresel kripto yatırım şirketi Digital Finance Group’un kurucu CEO’su James Wo, Bitcoin’de yükselişi sürdürmenin bir nedeni olarak döviz girişlerinde ve aktif cüzdan adreslerinde devam eden düşüş de dahil olmak üzere zincir üstü göstergeleri vurguladı. Wo’nun açıklamaları şu şekilde:

Bu on-chain göstergelerine bakarak, yatırımcıların çoğunluğunun piyasaya yeniden girmek için büyük sinyalleri beklediğini söyleyebiliriz.

Analist Bitcoin (BTC)'in Rotasını Çizdi: 3-4 Ay Düşüş Sonra...

Güney Kore merkezli bir on-chain analitik firması olan CryptoQuant tarafından sağlanan veriler de, kripto para biriminin piyasa değeri-gerçekleşen değer (MVRV) oranına atıfta bulunarak Bitcoin için yükseliş düzeni sağladı. MVRV oranı, bir varlığın piyasa kapitalizasyonunun gerçekleşen kapitalizasyona bölünmesini temsil eder. Rakam çok yüksek olduğunda, yatırımcılar Bitcoin fiyatını aşırı değerli olarak yorumlayabilir ve bu da satış baskısı anlamına gelebilir. Diğer yandan, MVRV değeri çok düşük olduğunda, yatırımcılar Bitcoin fiyatlarını düşük değerli olarak görebilir ve bu da satın alma baskısı anlamına gelebilir. CryptoQuant analistlerinden gelen açıklamalar şu şekilde:

Geçmiş döngüde aynı seviyede Bitcoin satın almak Ocak-Mart 2017 arasında görüldü. Dipten satmıyor ama dip için mühimmat hazırlıyor. Kısa vadeli veriler, destekte test olasılığını, iyi maruz kalma fırsatı sunuyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

Write A Comment